Čo sú večné chemikálie - Pfas?
- michalservatka
- Apr 18, 2024
- Čítanie: 4

Hoci to môže znieť ako zápletka z filmu, ľudia na celom svete čelia až príliš skutočnej dráme: viac ako 12 000 toxických chemikálií, ktoré sa rozkladajú veľmi pomaly a nie sú rozpoznateľné zrakom, chuťou ani čuchom, sa objavuje v prostredí, jedle a dokonca aj v našom krvnom obehu.
Výskyt takýchto nebezpečných kontaminantov, ktoré sú pre svoju dlhotrvajúcu existenciu známe ako „večné chemikálie“, môže byť frustrujúce aj desivé. Postupne získavajú pozornosť vládnych subjektov po celom svete, ktoré pracujú na prísnejších pravidlách na riešenie týchto chemikálií v pitnej vode.
Tieto večné chemikálie si zaslúžia aj vašu pozornosť. Ak poriadne pochopíte, čo sú zač a ako môžu ovplyvniť váš život, dokážete nájsť spôsoby, ako znížiť potenciálne vystavenie ich účinkom vo vode, ktorú pijete a vo veciach, ktoré používate.
Prečo toľko produktov obsahuje večné chemikálie - Pfas
Tieto chemikálie sú oficiálne známe ako per- a polyfluóralkylové látky (PFAS). Objavili sa v 40. rokoch 20. storočia a rozšírili sa, pretože ich vlastnosti z nich robia užitočné komponenty pre komerčné a priemyselné produkty. Ľahko sa nerozkladajú a sú odolné voči teplu, vode, olejom, mastnote a škvrnám.
Chemikálie PFAS sa bežne používajú v predmetoch, ako sú:
Nelepivý riad
Protipožiarne peny
Nepremokavé oblečenie ako pršiplášte alebo čižmy
Tkaniny a koberce odolné voči škvrnám
Balenie potravín vrátane vrecúšok na popcorn do mikrovlnnej rúry, škatúľ na pizzu a nádob na rýchle občerstvenie
Stavebné výrobky, ako sú farby, strešné materiály a okná
Dokonca aj produkty osobnej starostlivosti ako šampón, dentálna niť a make-up môžu obsahovať PFAS.
PFOA a PFOS patria medzi najznámejšie typy PFAS
Hoci existujú tisíce chemikálií PFAS, dve z najpoužívanejších a najštudovanejších sú kyselina perfluóroktánová (PFOA) a perfluóroktánsulfonát (PFOS).
V USA začalo mnoho spoločností s postupným ukončovaním výroby PFOA a PFOS v roku 2000. Vo veľkej miere ich nahradili iné typy PFAS, vrátane niektorých, ktoré sa v skutočnosti rozkladajú na PFOA a PFOS.
Množstvo PFAS vo vode
PFAS sa môžu dostať do zásob vody, keď sa produkty, ktoré ich obsahujú, dostanú do pôdy a povrchových vôd, ako sú jazerá, rybníky a rieky.* Môžu byť prenášané aj dažďovou vodou, ktorá zachytáva PFAS zo vzduchu. Tieto látky môžu vo vode cestovať na veľké vzdialenosti.
Nedávna štúdia amerického geologického prieskumu zistila, že sa odhaduje, že najmenej 45 % vody z vodovodu v krajine obsahuje jeden alebo viac typov PFAS. Výskumníci tiež zistili, že koncentrácie PFAS boli podobné medzi verejnými dodávkami a súkromnými studňami.
Štúdia navyše tvrdí, že ľudia v mestských oblastiach majú vyššie riziko vystavenia PFAS ako ľudia vo vidieckych oblastiach, pričom vedci odhadujú, že pravdepodobnosť, že PFAS nebude zistený vo vode z vodovodu vo vidieckych oblastiach je asi 75 % a v mestkých oblastiach asi len 25 %.
Stojí za zmienku, že Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) hovorí, že „sprchovanie, kúpanie a umývanie riadu vo vode s obsahom PFAS pravdepodobne výrazne nezvýši vaše riziko“. Vysvetľuje, že štúdie ukázali, že len malé množstvo PFAS sa môže dostať do tela cez pokožku.
Večné chemikálie v pitnej vode môžu byť škodlivé
Veľkým problémom je však pitie kontaminovanej vody, prípadne jej použitie na prípravu jedla. Ľudské telo nevylučuje PFAS veľmi dobre a nerozkladajú sa v prostredí. Takže je dôležité obmedziť príjem týchto chemikálií, aby sa nehromadili vo vašom tele.
Hoci výskum stále prebieha, EPA tvrdí, že súčasné štúdie zistili, že vystavenie určitým úrovniam PFAS môže viesť k nepriaznivým účinkom na zdravie.
Medzi ne patrí:
znížená plodnosť
oneskorený vývoj u detí
zvýšené riziko niektorých druhov rakoviny
vyššia hladina cholesterolu
znížená schopnosť imunitného systému organizmu bojovať s infekciami.
V júni 2022 EPA oznámila, že aj takmer nulové stopy týchto syntetických zlúčenín môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie.
Ak máte súkromnú studňu – alebo aj keď ste zákazník verejného dodávateľa pitnej vody, ktorý hľadá pokoj v súvislosti s PFAS vo vode – môžete poslať vzorku sami do certifikovaného laboratória. Váša samospráva by mala byť schopná odkázať vás do laboratória kvalifikovaného na testovanie PFAS.
Čo ak testy odhalia prítomnosť PFAS?
Ak zistíte, že máte vo vode PFAS, takúto vodu určite nechcete konzumovať. Jednou z možností je kúpiť si balenú vodu ako dočasné opatrenie, alebo môžete investovať do filtračného systému určeného na riešenie PFAS. To je lepšie dlhodobé riešenie.
Ako môžte Pfas eliminovať
Dobrou správou je, že existujú vodné filtre pre PFAS – ale je dôležité vedieť, že nie všetky filtračné systémy dokážu znížiť najbežnejšie typy PFAS. Typické chladničkové filtre alebo filtre nachádzajúce sa napríklad v džbánoch často nie sú spoľahlivým riešením na výrazné zníženie PFOA a PFOS.
Jednou z najlepších možností ochrany proti PFOA a PFOS sú filtračné systémy s reverznou osmózou alebo filtračné kity.
Thinkwater vám prináša riešenie v podobe Profine® Pfas.
Ide o jednorazovú filtračnú vložku na úpravu pitnej vody selektívnou živicou Pfas. Filter Profine® Pfas sa môže pochváliť stupňom filtrácie 0,5 μm s technológiou Carbon Block Profine® so striebrom, ktoré má antibakteriálne a dezinfikačné účinky.
Ako sa inak vyhnúť Pfas
Úprava vody vo vašej domácnosti pomocou riešení certifikovaných na zníženie PFOA a PFOS vám môže pomôcť cítiť sa istejšie, pokiaľ ide o vodu, ktorú pijete, a jedlo, ktoré z nej pripravujete.
Tu sú ďalšie kroky, ktoré môžete podniknúť na potenciálne zníženie vystavenia týmto toxickým chemikáliám:
Nakupujte položky bez PFAS. Webová stránka www.pfascentral.org vám môže pomôcť identifikovať výrobcov, ktorí odstraňujú PFAS zo všetkých alebo vybraných produktov.
Vyhnite sa tiež výrobkom s etiketami so zoznamom zložiek so slovami „fluór“ alebo „perfluór“. Bežné PFAS, ktoré sa používajú ako zložky v kozmetike, napríklad zahŕňajú PTFE (polytetrafluóretylén), perfluóroktyltrietoxysilán, perfluórnonyldimetikon, perfluórdekalín a perfluórhexán podľa FDA.
Dajte si pozor na prítomnosť PFAS v riade. Prestaňte používať existujúce hrnce a panvice, ak nepriľnavý povlak vykazuje známky opotrebovania. Ideálnou náhradou môže byť liatinový alebo nerezový riad. Ak máte radi riad s nepriľnavým povrchom, rozhodnite sa pre značky, ktoré neobsahujú PFAS (ale tiež skúmajte potenciálne problémy s ich tvrdeniami).
Popcorn pripravujte na varnej doske alebo vo vzduchovej nádobe, nie v mikrovlnných vreckách ošetrených PFAS.
Nejedzte ryby z vôd, ktoré sú kontaminované PFAS.
Je ťažké sa úplne vyhnúť PFAS, pretože sú všadeprítomné. Pochopenie potenciálnych dôsledkov týchto chemikálií vám však môže pomôcť urobiť informované rozhodnutia pre seba a vašu rodinu.
コメント